Články

Po - Zdravení

Milí přátelé jógy,

Chybíte mi, chybí mi naše společná setkání o to více, když nevidím, datum, kdy se opět shledáme.

Dokud jsem doufala v leden Nového Roku, bylo to takové přijatelnější, ale bohužel jóga centra spadají pod fitness sektor, místo, které se kvůli covid první zavřelo a tuším, že poslední v běžném provozu otevře. Většina jóga center v ČR zůstala zavřená i přes možnost v omezeném režimu otevřít, neb to je pro většinu nemožné, pokud nemají ohromné sály. Já osobně nevidím jako překážku roušky, myslím, že je to hodně o naší domluvě, ale já se snažím jógu žít, žít satyu – pravdu a pravidlo +15m na osobu obcházet nebudu, toto pravidlo v Yogaja by znamenalo jen tři osoby. Já mám velké štěstí, že nájemné na místnost je pozastavené a mohu tedy nařízení dodržovat a nejsem tím nijak existenčně zatížená. Dlouho jsem si přála mít vlastní krásný jógový prostor, nyní děkuji Bohu, že mne v tomto naučil trpělivosti, jelikož, ti kdo ho mají, opravdu musejí natáčet on-line lekce jak diví a stěží mohou předávat ducha, spiritualitu jógy bez myšlenky na uživení se. Takže pro mne vnímám, že vše je v pořádku a opravdu dobré, jen doufám, že až se bude moci Yogaja otevřít bez omezení, tak bude kam se vracet, ale i v tomto případě už vidím malé světélko jiného místa, uvidíme, kam nás osud zavane. Je to hlavně o Vás, o nás, méně o místě, naše naladění tvoří tu nádhernou atmosféru.

Takže kdy se zase uvidíme? Za mne by to šlo, až nás bude moci být v místnosti aspoň 15, nevím, jakému stupni to odpovídá. Lekce přes Zoom já dělat bohužel nemohu, jsem stále s dětmi, takže dokud se nebudeme moci vidět osobně tak pro Vás vždy natočím jedno video na týden /ty stará jsou stále na YouTube k dispozici/. Teď bude jedno před Vánoční natočeno o 4.advetní neděli, mezi svátky jedno a pak uvidíme. Určitě je i nadále možnost vstoupit do Projektu Mantra, mnozí z Vás to už zkusili, lze se k němu vracet kdykoli, pro nováčky mám vše na videu a v psané podobě. Stále Vám zůstává úžasný Babajího Pozdrav Slunci, střežte si tento cenný nástroj – není třeba znát desítky technik, mnohem více je vybrat jednu, která Vám sedí a tu opravdu dělat, s Láskou, radostí i zdravou mírou disciplíny. V tomto Pozdravu Slunce můžete najít úplně vše – harmonizaci a uzdravení Vašeho fyzického těla, dýchání, působení na mysl, vyladění vše složek sebe, abyste lépe vnímali řeč Vaší Duše – ten tichý, jemný hlas. Ten, jež v tomto čase před Vánočním zesiluju, ale my se musíme ztišit, omezit množství rušivých vjemů z okolí.

S některými z Vás jsem se viděla naposledy v únoru tohoto roku, s některými alespoň o prázdninách a v září, vnímám však určitou odloučenost, možná je to tím, že nejsem moc na nějak velké sdílení na sociálních sítích, je to silný nastroj, ke kterému já mám respekt a své vůli úplně nedůvěřuji, takže nesdílím každý spirituální zážitek na FB, i když si nyní říkám, že zdravá míra sdílení je fajn, k inspirování, tak jsem se rozhodla vrátit se více ke psaní článků – budu je psát na web Yogaja a když budete chtít vědět, až nějaký přibude tak se můžete přihlásit k odběru novinek úplně dole na stránce (konečně vím, k čemu mi tam brácha před lety to tlačítko dal) a navíc vytvořím skupinku „Přátele Yogaja na whatsup, který mám raději než fb a msg, kde vás mohu přidat a novinky tam mohu vkládat též – články, inspirující videa, ale i místo pro vaše sdílení.

Až se vše vrátí k normálu tuším, že nás bude méně, ale i to je vlastně úplně v pořádku, tím lépe vznikne taková milá komunita, v józe se jí říká sangha – lidé se stejným záměrem, naladěním, rádi sdílející. Já se nikdy necítila jako lektor a vy jako žáci, to fakt ne, jsem raději součástí skupiny fajn lidí, ale k tomu potřebuji právě místo, kde se můžete projevit vy, kde bude místo pro Vaše reakce, zpětnou vazbu. Takže, kdo by rád do té whatsup skupinky, tak stačí napsat, já počkám pár dní a pak jí založím, budeme vědět, kdo tam je a tím se zamezí takovému tomu Facebookovskému , pardon za ten výraz, čumilství J

Ráda se s Vámi dnes podělím o něco, z čeho mám velkou radost, většina z Vás ví, že máme tři děti – Máju 8 let, Janíka 6 let a Toníka 3 roky, mnozí z Vás mne znají více a vědí, že jak kráčím cestou jógy, tak s tím se mění i ten běžný způsob života do různých alternativ, počínaje domácími porody, nošením dětí, vegetariánství, abstinence, neočkování i způsob vzdělávání dětí. Před mnoha lety jsem byla u myšlenky mé kamarádky založit v Litvínově waldorfskou školu, pamatuji i, jak vybírala, podle jakého stromu by se mohla jmenovat – Jeřabinka, víte, miluju jógu, hinduismus a antroposofii – filozofický směr Rudolfa Steinera, který přišel s waldorfskou pedagogikou. Možná se zdá, že je to vzájemně taková nesourodá dvojice, ale čím více čtu knihy Rudolfa Steinera, tím více mi dochází, že jeho myšlenky jsou čerpány ze stejného Zdroje, jako je původ Jógy, jen jsou použita jiná slova. Mája chodí v Jeřabince nyní do druhé třídy, Janík je tam jako předškolák a Toník tam bývá, když tam jsem já. A to, že tam mohu být já je pro mne nesmírná radost a asi nebýt covidu, tak k tomu nedojde.

Antroposofie zasahuje do mnoha oblastí – umění, léčby, pedagogiky… I do pohybového umění, říká se mu Eurytmie – jde o vyjádření Sebe, pocitů, básní, zpěvu, bájí, ale i samotných tónů a hlásek skrze pohyb. Na podzim, neb jsem měla více času, mi došlo, že bych prostě a jednoduše chtěla více s dětmi v Jeřabince být a jednoho rána mi došlo, že tou cestou je Eurytmie, vždyť já pohyb skrze jógu miluji a jen je třeba najít formu pohybu, která bude propojitelná s dětmi, jógou a eurytmií. A jak se říká, když je záměr čistý a v souladu s vůli boží, tak se cesta ukáže a ono opravdu. Dostala jsem možnost pravidelně za dětmi do MŠ chodit a využít prvků jógy pro zábavu s nimi, možnost představit něco z jógy i školákům a navíc tam se mnou může být Toník, který si tam tolik přál být. Mám za sebou pár dopoledne v MŠ a je to úžasné, využiji něco z jógy, ale pak se většinou vnoříme do toho, co je živé a aktuální – třeba se nám narodí vločky, začíná sněžit a my jako čerstvě narozené vločky tančíme sálem, máme šátečky, procitujeme nášlapy, vytahuje prstíčky, necháme se koulet do koulí, zakusíme balanc při stavbě sněhuláků ze svých těl, až v konci teplem Slunce se necháme roztát a opět splynout s celkem. Či se na chvíli staneme ovečkami, naladíme se zpěvem písně V půlnoční hodině, prožijeme skrze pohyb prvky zvěstujícího anděla (protažení paží, délky těla, pravolevá orientace), pastýře, jenž následuje anděla (vhodný našlap při pomalé vědomé chůzi, dávání si pozor na překážky) a ovečky (chůze po čtyřech, jako návrat do vývojového období před chůzí, vliv lezení na rozhýbání SY skloubení, správný tvar páteře a střídání pohybu paží a nohou jako vlivu na tělo fyzické, v hlubších rovinách vliv na zdravé následování vzoru  - pastýře, prožití bytí součástí bezpečí stáda, přátelství, pomoci při přechodu přes lávku vedoucí přes potok, prožitek trpělivosti dlouhé cesty vedoucí do Betléma, umění se ztišit a zpokornit). Zakončíme u vytvořeného Betléma, kde pokračuje program připravený pedagogy školky. Celé jógovo-eurytmické setkání je doprovázeno hudbou na piano, pro hlubší prožitek a zapojení více smyslů poznání. Z pohledu jógy lze mysl dostat pod vědomou kontrolu pouze skrze zapojení smyslů – vhodná tematická hudba, vůně, zrakové vjemy a prožitek těla. A neb mi to dává velký smysl – být s Vámi skrze jógová setkání v podvečer a moci být i s dětmi v Jeřabince, vstupuji do studia Eurytmie a Antroposofie. Věřím totiž, že to co mi tam bude umožněno prožit, nebude jen pro děti, ale bude tam mnoho prvků, která budu moci vnést i do jógy s Vámi, jako prostředek k dosažení toho, co jóga opravdu je - Sjednocení s Nejvyšším.

Tak to by bylo k novinkám a k tématu mého „pedagogického“ působení v MŠ – aneb, když se jedny dveře přivřou, tak se zase jiné pootevřou.

V dalším článku posdílím více o tom, co přinesl podzimní lockdown v józe u mne.

Ráda bych Vám ještě popřála ať se Vám v tomto adventním a vánočním čase podaří dotknout toho hlubokého mystéria, které může toto období přinést!

S Láskou Veronika Levojevič /Abhijitadasi/

Zpět