Články

Zdravice aneb jak posílit své zdraví z pohledu jógy

Opět nastal čas na žití jógy v běžném světě, co si budeme povídat, chovat se jako jogín dodržujíc jamy a nijamy v rámci lekce není až tak složité, ale co teprve za zdmi naší jógové místnosti - tam je svět velkých výzev. Jak neubližovat činem, slovem ani myslí směrem k vládě, která nám brání se setkávat, jak nezávidět jiným sektorům, jež nejsou opatřeními tolik postiženi, jak transformovat pocit, že za to vše někdo může, jak se umět odevzdat do vyšší vůle, že vše je tak jak má být?

Čas strávený s Vámi na setkání opravdu miluji, sama si prostě jógu užívat neumím, chybí mi společná energie, kterou tvoří každá bytost na podložce, nicméně nechci propadat beznaději, že se nějaký čas neuvidíme tak jak jsme zvyklí. Těším, že zkusím natočit na každý týden jednu lekci s uzavřeným přístupem na YouTube, kde se budu snažit se s Vámi propojit a část naladění poslat, když počasí dovolí, tak určitě se ozvu s možností jógy venku. A co dál se zbylým časem? S třemi dětmi běžně moc času navíc není, pokud si nechci ubírat noci, takže já určitě využiji čas, jinak strávený na lekci, ke studiu, mám tu kopu knih, které na mne nedočkavě volají, jsou většinou o józe, lidském těle, vědomém pohybu - těším se až z nich něco budu moci předat pak na józe i Vám - zejména se těším na jednu o Feldenkreisově metodě, o Eurytmii a o Mantrách - vypiluji hru na harmonium :)

Tak když Vám čas dovolí najděte si i v tomto omezení radost, využívejme přírody, rodiny...ve znamení toho, že co nemohu změnit, tak musím přijmout a negativními myšlenkami škodím sobě, pusťte si nějaká inspirační videa, zajímavé dokumenty, vkládám Vám sem odkaz na Čtyři Dohody Jardy Duška - to je prostě Boží a nikdy se to neokouká, hodně se nasmějete a zároveň se Vás možná některá slova dotknou hlouběji než čekáte.

Čtyři Dohody Pojednání o životě

A jaké jiný tipy mne napadají?

Znáte Jala Neti? Jógová technika čistící nosní dutiny, virům množícím se na sliznici nosu trvá cca 8h než se namnoží a vyplachování nosu ráno a večer minimalizuje riziko, že se tam viry zmnoží natolik, že nás ohrozí. Prodává se běžně i v lékárnách, je fajn použít k ní mořskou nebo himalájskou sůl.

Lze jí doplnit nosmími oleji - tady spíše už na internetu, ajurvedské směsy olejů, jež se vtírají do nosu, nebo různé bylinné, která má i česká značka Nobillis Tillia, či Karel Hadek.

Obecně oleje jsou výborné - v difuzéru - na čistění vzduchu - tea tree, manuka, ravintsara, borovice, eukalyptus či různé směsi.

Na potravní doplňky já moc nejsem, mám spíše dobrou zkušenost s lehčí stravou - vegetariánství, mléčné výrobky málo, jen lokální zemědělci, málo cukru a málo bíle mouky. Jediné čím už pár let dopuji sebe a děti jsou zelené potraviny - chlorella a ječmen - koho by to zajímalo více, stačí se ozvat :)

Co nás však udržuje ve fyzickém zdraví nejvíce je Santoša - princip spokojenosti a radosti - umění najít na všem zlém to dobré, umění přetvořit tmu ve světlo, neživit tmu, bavit se a mít rád život, i když má někdy dost podivný smysl pro humor, umět odpočívat, ale zároveň i pracovat, pomáhat druhým, protože Dělaní všechny smutky zahání - v nečinnosti se ukazují naše smutky, strachy a úzkosti.

Mít rád, to kde jsem NYNÍ, mít rád, to co dělám právě TEĎ!

Těším se opět na živé shledání do té doby přeji, ať projdete tímto časem co nejvíce v pořádku, zdraví a spokojenosti :)

Vaše Veronika

Zpět