Články, inspirace

1.11.2020 startuje 1. Projekt Mantra

Milí přátelé jógy,

už přes půlroku Vám chci představit Projekt Mantra - 40ti denní mantrování. Na jaře do toho skočil covid, léto jsem si říkala, že si dáme volnější a teď zase covid. Nejprve jsem chtěla Vám tento projekt představit osobně, ale teď si říkám, že kdy jindy potřebujeme více opečovat a vhodně směřovat svou mysl než nyní. Tuším, že osobní setkání budou až po Novém Roce a tento projekt by nám mohl pomoci se udržet v kontaktu mimo YouTube lekce jógy.

Je to velmi snadné a v úplném základu nepotřebujete vůbec nic. Kdo by se do mantrování rád ponořil hlouběji, tak je fajn mít vlastní korálky Mala (mám jich pár doma k prodeji). Ale opravdu nejsou nutné.

Projekt mantra je dalším střípkem krásné jógové mozaiky, pokud Babajiho Pozdrav Slunci opečovává zejména tělo, tak Projekt mantra můžeme vnímat jako hlavního pečovatele o naší mysl, vede pozornost od mysli k srdci. Když jsem poprvé tímto projektem prošla, mým největším přáním bylo ho předávat dál, aby i ostatní měli možnost prožít účinek této jednoduché, ale tak hluboké techniky. 

 

ZAČNĚTE ODŘÍKÁVAT MANTRU

Project Mantra je bezplatně vedený program, který Vám během 40 dnů pomůže vytvořit snadnou a přitom velmi účinnou každodenní duchovní praxi. Je ideální pro začátečníky, kteří potřebují jednoduchý, ale účinný nástroj pro ztišení mysli, otevření srdce a vytvoření si pozitivního návyku, kdy si každý den uděláte čas k propojení se s Božstvím.

Project Mantra je naší meditační praxí s mantrou. Může ji praktikovat každý, kdykoli a kdekoli, včetně dětí. Jednoduché každodenní opakování mantry vás zavede hlouběji do krásy a tajemství odříkávání Božího jména. Tato praxe má největší sílu, když každé opakování mantry proměníte v modlitbu vycházející ze srdce.

Při krátkém 20 minutovém videu Vám vysvětlím všech potřebné a dá vám jednoduchý návod, jak ve třech krocích s tímto programem začít. Toto video bych zájemcům poslala ve čtvrtek či v pátek a samotná praxe začne v neděli 1.11. - jak krásné datum a skončí za 40 dnů.

Jediné co by bylo fajn mít WhatsUp, tak abych mohla vytvořit komunikační skupinku, kam budu vše posílat a můžeme být v kontaktu.

Kdo se bude chtít ke mne připojit, stačí napsat! 

Kdo by rád své vlastní korálky k odříkávání mantry, tak ráda pošlu přes WhatsUp foto dostupných a pak si je můžete vyzvednout u mne doma. 

JEDNODUCHÝ A SILNÝ

Přesměrujte svou mysl

Zpívání manter je účinný způsob, jak ovládnout neklidnou mysl. Pravidelným opakováním se mysl naučí zaměřovat svoji pozornost na něco pozitivního jako jsou Boží jména, namísto toho, aby naše myšlenky zaměstnávalo neustálé posuzování. Mantry se používaly po tisíciletí v každé duchovní tradici a jsou předchůdcem dnes populárních afirmací.

Otevřete své srdce

Síla mantry se neskrývá v jejím významu, ale v její vibrační frekvenci. Nejsilnějšími mantrami jsou nadčasová sanskrtská jména Božstev. Každá slabika vytváří vibraci, která probouzí a manifestuje některou z božských kvalit jako je klid, odvaha, láska, soucit a přijetí. Tajemství odříkávání manter spočívá v tom, že je vyslovujete s láskou a oddaností, protože jen tak otvíráte své srdce, zvyšujete vibrace a můžete prožít Boží lásku.

Vypěstujte si pozitivní návyk

Aby transformační síla vaší praxe vyvolala trvalý posun ve vašem vědomí, je k tomu zapotřebí doba 40 dní. Během této doby si možná povšimnete, že se na život začínáte dívat mnohem pozitivněji, jste více soustředění, více si uvědomujete sami sebe a méně posuzujete sebe i okolí.

Více

Zdravice aneb jak posílit své zdraví z pohledu jógy

Opět nastal čas na žití jógy v běžném světě, co si budeme povídat, chovat se jako jogín dodržujíc jamy a nijamy v rámci lekce není až tak složité, ale co teprve za zdmi naší jógové místnosti - tam je svět velkých výzev. Jak neubližovat činem, slovem ani myslí směrem k vládě, která nám brání se setkávat, jak nezávidět jiným sektorům, jež nejsou opatřeními tolik postiženi, jak transformovat pocit, že za to vše někdo může, jak se umět odevzdat do vyšší vůle, že vše je tak jak má být?

Čas strávený s Vámi na setkání opravdu miluji, sama si prostě jógu užívat neumím, chybí mi společná energie, kterou tvoří každá bytost na podložce, nicméně nechci propadat beznaději, že se nějaký čas neuvidíme tak jak jsme zvyklí. Těším, že zkusím natočit na každý týden jednu lekci s uzavřeným přístupem na YouTube, kde se budu snažit se s Vámi propojit a část naladění poslat, když počasí dovolí, tak určitě se ozvu s možností jógy venku. A co dál se zbylým časem? S třemi dětmi běžně moc času navíc není, pokud si nechci ubírat noci, takže já určitě využiji čas, jinak strávený na lekci, ke studiu, mám tu kopu knih, které na mne nedočkavě volají, jsou většinou o józe, lidském těle, vědomém pohybu - těším se až z nich něco budu moci předat pak na józe i Vám - zejména se těším na jednu o Feldenkreisově metodě, o Eurytmii a o Mantrách - vypiluji hru na harmonium :)

Tak když Vám čas dovolí najděte si i v tomto omezení radost, využívejme přírody, rodiny...ve znamení toho, že co nemohu změnit, tak musím přijmout a negativními myšlenkami škodím sobě, pusťte si nějaká inspirační videa, zajímavé dokumenty, vkládám Vám sem odkaz na Čtyři Dohody Jardy Duška - to je prostě Boží a nikdy se to neokouká, hodně se nasmějete a zároveň se Vás možná některá slova dotknou hlouběji než čekáte.

Čtyři Dohody Pojednání o životě

A jaké jiný tipy mne napadají?

Znáte Jala Neti? Jógová technika čistící nosní dutiny, virům množícím se na sliznici nosu trvá cca 8h než se namnoží a vyplachování nosu ráno a večer minimalizuje riziko, že se tam viry zmnoží natolik, že nás ohrozí. Prodává se běžně i v lékárnách, je fajn použít k ní mořskou nebo himalájskou sůl.

Lze jí doplnit nosmími oleji - tady spíše už na internetu, ajurvedské směsy olejů, jež se vtírají do nosu, nebo různé bylinné, která má i česká značka Nobillis Tillia, či Karel Hadek.

Obecně oleje jsou výborné - v difuzéru - na čistění vzduchu - tea tree, manuka, ravintsara, borovice, eukalyptus či různé směsi.

Na potravní doplňky já moc nejsem, mám spíše dobrou zkušenost s lehčí stravou - vegetariánství, mléčné výrobky málo, jen lokální zemědělci, málo cukru a málo bíle mouky. Jediné čím už pár let dopuji sebe a děti jsou zelené potraviny - chlorella a ječmen - koho by to zajímalo více, stačí se ozvat :)

Co nás však udržuje ve fyzickém zdraví nejvíce je Santoša - princip spokojenosti a radosti - umění najít na všem zlém to dobré, umění přetvořit tmu ve světlo, neživit tmu, bavit se a mít rád život, i když má někdy dost podivný smysl pro humor, umět odpočívat, ale zároveň i pracovat, pomáhat druhým, protože Dělaní všechny smutky zahání - v nečinnosti se ukazují naše smutky, strachy a úzkosti.

Mít rád, to kde jsem NYNÍ, mít rád, to co dělám právě TEĎ!

Těším se opět na živé shledání do té doby přeji, ať projdete tímto časem co nejvíce v pořádku, zdraví a spokojenosti :)

Vaše Veronika

Více

Jógová setkávání ON-LINE

Hezký den,

jarní uzavření jógových center ve mne vzbudilo nápad, kterých bych s Vámi ráda sdílela. Mnoho jógacenter na jaře přešlo na Online výuku, já neměla ten pocit, že by to bylo úplně pro mne, sama jsem však možnost online výuky, v roli žáka, hojně využívala, ašrám mého učitele, který je jinak daleko od nás, najednou začal poskytovat mnoho kurzů, na které bych se jinak neměla šanci dostat a já byla nadšená. Jak tento ášram, tak i běžná česká jógacentra v online kurzech nadále pokračují a já si říkala Proč? Vždyť osobní setkání má tolik výhod, že?

Ale najednou se mi otevřel pohled spíše právě uživatele, kdy jsem začala i výhody vidět - né každý může chodit vícekrát v týdnu ať už z důvodu kapacitního či finančního, né každý se cítí dobře mezi dalšími lidmi, né každý chce zrovna opouštět pohodlí svého domova, né každý má hlídaní na děti, né každý chce strávit určitý čas na cestě tam a zpět a tak dále. 

Tak mne napadlo se Vás zeptat, zda byste o takovou možnost měli zájem? 

Prozatím nevím, přesně jak funguje technika, ale zřejmě by se jednalo o aplikaci ZOOM, kterou je nutné stáhnout do PC nebo mobilního telefonu, cena by byla za 75min 70,-Kč, dala by se zaplatit na józe nebo na účet za jednu Zoom lekci, nebo více lekcí najednou.

Zoom lekce by byla vysílána pravděpodobně v neděli či  sobotu v podvečer, vy byste se mohli připojit k vysílaní přímo v ten daný online čas nebo pokud by vám nevyhovoval, tak bych vám mohla poslat záznam, který bude do dalšího vysílaní pro Vás k dispozici. Já budu vědět, kdo je přihlášen, tudíž lekci mohu ladit pro Vás, zároveň pokud nechcete mít na sebe namířenou kameru (né každému to vyhovuje), lze jí vypnout, pokud bude přímo online tak je možné si v případě dotazů zapnout mikrofon a na cokoli se zeptat.

Daná lekce by byla stejně tematicky laděná, jako živá lekce daného týdne, tak jak je plánuji - s konkretním tématem, mudrou, mantrou...

Na Online lekci nebude třeba ničeho složitého, stačí jen fajn prostor /venku, uvnitř/, podložka, koberec, deka a jen počítač nebo mobilní telefon.

Pokud byste měli o tuto možnost zájem, dejte prosím vědět :)

Více

Naše setkání v období září - prosinec

Všechny Vás srdečně zdravím,

konečně nastal čas, dát podobu tomu, jak budou vypadat naše setkání i na další období. Stále je má nabídka velmi ovlivněna možnostmi hlídání mých třech dětí, tak aby alespoň z většiny pokryla Váš zájem, ze který jsem velmi vděčná, ale zároveň aby o děti bylo fajn postaráno a i mne vznikl určitý čas na přípravu na naše setkání. 

Rozpis pravidelných setkání najdete v záložce Setkávání během týdne, kde je přímo rozpis.

Popis různých aktivit je v rolovací záložce Jógová sádhana/praxe, dopsala jsem tam více novinek. U hathajógy najdete na konci malé zamyšlení o ceně, jinak můžete jednotlivé prolistovat.

Takovým základním pilířem bude Hathajóga - v pondělí, úterý, středu a čtvrtek od 18,00 - 19,15. Podzimní setkání budou mít podobné ladění jako doposud, každý týden bude věnován naučení se jedné mudry /gesta ruky/, příslušné mantry /možná i s harmoniem/, v každém týdnu se budeme věnovat i přímo jógové filozofii /kapitoly Bhagavadgíty, jamy a nijamy/, dále pak pozdravu slunci, pránajamě, meditaci.

Nově jsem se rozhodla udělat v neděli podvečer pravidelná Bhakti jógová setkání, bhakti cesta je cesta Lásky a oddanosti, je jednou ze čtyř cest jógy a mému srdci nejbližší. Tato setkání budou od 17h max do 19h, s velkou pravděpodobností budou s námi občas i mé děti, nejedná se však o aktivity v tichu, takže by to nemělo vadit. Jak tento čas strávíme bude záležet na nás, na co budeme mít chuť. Takovým hlavním pilířem je technika Om chantingu, ale můžeme třeba ho udělat kratší než na hodinu a propojit s dalšími technikami:

Hinduistické obřady 
Projekt mantra - jeho představení
-. Babajího Pozdrav Slunci - workshop pro nové zájemce, i pro prohloubení vůle k praktikování pro ty stávající
- Setkání se sdílením
Hudební večer s mantrami - zpívání či jen poslech zhudebněných manter na harmonium, kdo hraje na hudební nástroj budu nesmírně vděčná, že se ke mne někdo připojí :)
- Meditace s malováním Sri yantry  - v rámci nedělního Bhakti setkání můžeme udělat 2h meditaci při malování Sri Yantry, takovou jemnou, v rámci podzimu bych pak ráda nabídla i kurzy delší pro hlubší prožitek působení této silné Yantry v nás.

Nedělní Bhakti setkání, když bude hezky, mohou být i venku, krom delších Workshopů Sri Yantry bude cena jen na pokrytí nákladů spojených s případným pronájmem místnosti spojená s dobrovolným příspěvkem. Místo vnitřní bude upřesněno.

Na toto období se tedy již můžete objednat, zvlášť na hathajógu vás moc prosím, abyste se odhlašovali co nejdříve je to možné, pro náhradníky je to jediná možnost jak se mezi nás podívat, pokud to víte dopředu, nenechávajte odhlášení až na daný den. Já budu i nadále ráno vždy posílat sms.

V září nebudou Jógová setkání v týdnu od 7.9. - 13.9.

Na nedělní Bhakti jógová setkání nás bude méně, takže tam to není třeba tolik hrotit. Každopádně, až se budete hlásit na hatha jógu, tak mi k tomu připište, zda budete mít zájem o pravidelné posílání sms ohledně nedělního programu, cca jedna sms týdně, kde upřesním co budeme dělat, případně to společnou komunikací doladíme. Vytvořím skupinku, komu tyto informace budu posílat, abych nepsala úplně všem :) 

Jak jsem psala výše hlavní náplní bude Om chanting a ostatní techniky ho budou doplňovat, dle Vašeho zájmu a mého sebevědomí :)))

Myslím, že jsem vyčerpala veškeré důležité informace, cokoli Vás napadne, dotazy, připomínky, nápady, inspirace moc je vítám - je to náš společný čas!

Hlášení na hathajógu, ze zkušenosti, nenechávejte dlouho čekat, místa je rychle obsazují...

Do doby září, s kým se nevídám na letní čakrajóze, mějte krásné a co nemilejší prázdniny!

S Láskou Veronika Abhijitadasi

 

Více

Jógová setkání červenec - srpen Čakra jóga

ČERVENEC A SRPEN

ČAKRA JÓGA 

Pojďme skrze jógové techniky prožít, procítit a zharmonizovat své čakry

V měsících 07 a 08 si projdeme všechny čakry, setkání pokud bude venku, pokud bude nad 20st, bez větru a samozřejmě srážek, u kostela, kde lze být jak na trávě u sochy Vnitřní modlitba nebo kousek vedle blíže kostelu, kde jsou kostky pro ty, co je tráva dráždí /tam je nutné mít aspoň dvě deky, aby se měkce sedělo a leželo/, lze i na kombinovat někdo na trávě, někdo více ve stínu blíže u kostela. Zda bude setkání venku dám vědět ráno daného dne, při nečekaném zvratu k horšímu počasí se ozvu v průběhu dne. Bylo by fajn mít vlastní podložku a aspoň jednu deku, mikinu, ponožky navíc.

Setkání jednoho týdne budou laděny do tématu dané čakry, obklopíme se barvou /oblečením/, hudbou, kameny, vůní…dané čakry, popovídáme si o ní, skrze automatickou kresbu si jí prožijeme a vysvětlíme, v jógových ásánách jí procítíme, meditací zharmonizujeme a radou výkladových karet můžeme pochopit jak její téma žít v našem běžném životě.

Setkání bude jemně laděné, budeme cvičit, ale zkusíme i jiné techniky sebepoznání, menší skupina, setkání je otevřené pro všechny, není nutné absolvovat setkání na všechny čakry, zároveň je možné přijít i dvakrát v jednom týdnu.

PONDĚLÍ A STŘEDA od 18h - 19.15h

Cena 130,-

Rozpis týdnů:

Týden od 29.6. Úvodní setkání - naladění se na aurická těla, energetický systém, čakry, nádí, meridiány, úroveň vibrace okolo nás, harmonizační nástroje, ideálně bílá barva oblečení a doplňků, kamenů

Týden od 6.7. Muladhara - První čakra - ideálně červená, hnědá, černá barva oblečení a doplňků, kamenů

Týden od 13.6. Svadhistana - Druhá čakra - oranžová barva oblečení a doplňků, kamenů, kundalini energie, plynutí

Týden od 20.6. Manipura - Třetí čakra - žlutá barva oblečení, doplňků a kamenů, oheň

Týden od 27.7. - dovolená

Týden od 3.8. - Anahata - Čtvrtá čakra - růžová/zelená barva oblečení, doplňků a kamenů, Láska

Týden od 10.8. Višudhi- Pátá čakra - světle modrá, tyrkysová barva oblečení, doplňků a kamenů, komunikace

Týden od 17.8. Adžna- Šestá čakra - tmavě modrá barva oblečení, doplňků a kamenů, intuice

Týden od 24.8. Sahasrara - Sedmá čakra - fialková, duhová barva oblečení, doplňků a kamenů, Božství

Více

Změny v jógových setkání a jak bude Jóga červen - červenec - srpen

S radostí mohu oznámit, že od června nám už žádná opatření nebudou ztěžovat naše Setkávání s Jógou. 

Větší rozestupy jsou pouze doporučením pro prostory, které si to mohou dovolit.

Roušky netřeba, desinfekce z esenciálních olejů bude k dispozici, šatny už mohou být v provozu.

Mám však jednu prosbu, podložky v místnosti budou rozložené, kvůli rozestupům, ale kdo má možnost mít svou, kterou si přes ní položí, bylo by to ideální - v Lidlu i jiných marketech mají podložky do 200,- a nejde jen o ulehčení hygieny a čistění podložek, jde i o to, že Vaše podložka absorbuje energii, kterou vyzařujete, když se věnujete své jógové sadhaně/praxi a kdykoli se pak na ní znova postavíte, je snazší do harmonie jógy zase vstoupit. Pokud nelze podložka, tak mít ručník, který pokryje podložku celou. Děkuji

Předběžný rozvrh je:

PONDĚLÍ 18 - 19.15

STŘEDA 18- 19.15

Nebude to uzavřený kurz, kvůli dovoleným, lekce budou otevřené všem. I já tam budu mít nějakou dovču, ač těžko říci, kde a na jak dlouho :) Navíc pravděpodobně v létě bude v místnosti odstraňován ten dřevěný strop. 

Tentokrát to nebude přímo čakrová jóga, ač se tam i tak prolne, překvapení s ní chystám na období, kdy budu moci mít lekcí v týdnu více a tudíž bude moci zakusit více lidí.

Nahlášení ideálně přes sms může být na celé období (červen až srpen), či konkrétní data nebo na celé období s vypsáním, kdy nebudete moci kvůli dovolené.

Bude snížené množství jógujících než bylo doposud, zhruba o 1/3 ať je naše setkání prostornější, vzdušnější, intimnější, tak aby bylo snazší se naladit a udělat setkání specifičtější pro danou menší skupinku. Toto snížené množství bude zachováno už stále. Malá skupinka vytváří harmoničtější naladění v prostoru.

Lekce bude o v letním období i po něm 75 minut, bude tak více času pro jógové techniky, pro hlubší prožití jejich účinku a vznikne i čas na krátké sdílení na závěr nebo pro individuální dotazy.

Vzhledem k prodlouženému času (vyšší nájemné za pronájem) a snížení množství jógujících bude zvýšena cena z 90,- na nových 130,-

Je i nadále možné si zakoupit permanentku, na kterou přispívá zdravotní pojišťovna, za cenu 1300,- za 10 lekcí.

Ti, co mají permanentku a je to pro ně finančně přijatelné bych ráda poprosila o doplatek na lekci (např. pokud vám tam zbývají 3 lekce - doplatit 3x rozdíl 130-90= 40,- třikrát=120,-  buď celé nebo doplatek vždy na lekci těch 40,- za jednu lekci)

Pokud se někdo nachází ve finanční tísni, která mu nedovoluje se scházet za vyšší ceny, ráda se domluvím na individuálním řešení - snížení ceny či nějakou protislužbu:)

 

V čase "korona volna" se mi dostalo úžasného požehnaní - jak jsem již říkala v posledním audio, ašrám a domov mého učitele Jógy je v Německu, 5 hodin od nás a není možné tam být tak často bych ráda. Vlastně včera to byli tři roky, co má cesta s jógou dostala konkrétní bližší směr, do té doby jsem byla takovým hledačem, co ví, že jóga je To jeho ale bez učitele je veškeré poznání jen hladinou hlubokého moře. On si mne však našel, procházela jsem se  okolo stánků festivalu Alchymistické Litomeřice, spěchala, neb děti byly nemocné a já si odtamtud odnesla jediné dva letáky, když jsem je doma rozevřela, bylo jasné, že je to to Ono, pročítala stále dokola a nemohla se odtrhnout od těch známých očích, od textu, který se mnou tolik rezonoval...s odstupem času jsem toho stihla docela hodně, trvalo skoro rok, než jsem ho mohla navštívit osobně a o to více hluboké toto setkání bylo. Od té doby se mi nabízejí mnohé techniky, které prohlubují vztah s Božstvím, prohlubují to oné spojení, tu jógu. Není mi zatím dáno tam trávit času více, ale o to niterněji každou návštěvu prožívám a více si toho vážím.

Jsem velmi vděčná, že jsem tuto cestu našla, nebo ona si spíše našla mne, protože i jóga je tak široký pojem ve spirituálním světě, jako je řek světa, i když se všechny vlévají nakonec do jednoho oceánu Moudrosti, každá je přeci jiná, nikdo nemůže stát v několik řekách naráz, neb ani jednu nepozná pořádně a do hloubky, kterou nabízí. Teprve, když se jedné z nich odevzdáme, ponoříme se do ní celí, může nás očistit, může působit do největších hloubek.

Stojím ve své řece, i když je fyzicky vzdálená, přeci tak srdci tak blízko, nyní dokonce natolik, že většina praxe, kurzů, setkání odtamtud se přesunula do online podoby a já díky tomu mohla prohloubit techniky, který můj učitel světu nabízí.

Bylo mi dáno vlastní praxí procítit, jak je léčivé každodenní zdravení "Slunce v nás" skrze Babajiho Pozdravu Slunce, pochopit význam OM Chantingu, ponořit se do recitace mantry na korálcích japa mala, tak aby tato mantra mi zněla v hlavě celý den a pomohla, tak tišit hlas mysli, ve dnech klidu se věnovat zpěvu manter v doprovodu na indické harmonium, které za mnou přijelo až z daleké Indie, možnost lépe číst indický jazyk sanskrt i okusit nové védské rituály péče o murti (sošky, v nichž je probuzená esence Božství) a zejména si užít skoro měsíční denní kurz Srí Yantry v online podobě, který bych jinak nikdy absolvovat nemohla, to je pro mne opravdu neuvěřitelné. Kurz je velmi dlouhý, hluboký na fakta, i osobní transformační prožitky, je veden jako učitelský, abych právě vše mohla pak předat i Vám.

Avšak čím více jsem měla možností vše toto prožívat, tím více jsem viděla kolik "práce" na mne samé, mne ještě čeká, občas si připadám sama, jako začouzená lampa, co se snaží svítit pro druhé, ale přitom není nic co by mohla zářit ven, začouzenost jí v tom brání. Přiznám se, že jsem byla v pokušení dát si s veřejnými lekcemi i na čas pauzu, aby má lampa byla čistší a zářit pak mohla, abych měla co předávat Vám. Ale to by nesměl přijít do snu můj učitel s myšlenkou, že dokonalost neexistuje a nelze na ní čekat, že má dharma/činnost je být maminkou pro ty tři dětičky, ale, že i mám dále inspirovat ostatní i tím málo, co znám. Zdůrazňoval, že je třeba hledat harmonii, mé světýlko musí být živeno klidem a časem na svou sadhanu/praxi jógových technik, musí být nasyceno, aby se rozžehlo a dosáhlo až k světlům Vašich duší. Skomírající světlo se nedotkne nikoho. S tímto uvědoměním, jsem začala uvažovat, jak tedy prakticky toto pojmout, jak udržovat své světlo tak velké, abych mohla zastát roli učitele i maminky a došla k tomu, co každý ví, že kvalita je nad kvantitou. Proto se nás bude scházet méně, naštěstí už v Mostě je více skvělých učitelů různých typů jógy, různých přístupů, takže nemusím mít strach, že přístup k józe ztratíte. Když jsem před 10ti lety začínala, byla jsem v Mostě jedna z prvních, kdo dělal větší veřejné lekce, to ve mne vytvořilo pocit, ze musím každému vyhovět, každého do lekcí "nacpat", ale doba se změnila a je skvělé, že máte možnost zkusit i jiné jógové průvodce a já nemusím mít pocit, že musím znát všechny typy jógy a ty "učit". Zůstávám tedy věrná své cestě, svému učiteli a technikám, které světu nese, udělám vše proto, abych Vám je mohla srozumitelně a s pochopením smyslu předat, pak budu vědět, že je to ze mne, že je to autentické a může pomoci svítit Vašim světlům duše. Pro někoho tam bude více duchovnosti a možná se už nesetkáme a on najde cestu, která mu sedí jinde a to je skvělé, někdo se v tomto bude naopak cítit více "doma". Takže méně jógujících, ale i méně setkání nás bude čekat, tak abych i já mezi mateřskými aktivitami našla čas pro péči o své vlastní světlo.

Od září budou setkání pravděpodobně v pondělí, úterý, středa a čtvrtek na 75min a jednu hodinu v týdnu bych ráda pak našla i pro OM Chanting, strukturu Setkání od září do prosince dolaďuji a brzy jí zveřejním, už teď je však jisté, že hathajóga bude propojená i s transformačním efektem meditace malováním Sri yantry a propojením s čakrami v některém ze dnů, některý den zůstane i bez toho.

Poslední myšlenka, kterou bych ráda sdílela, možná spíše prosba - zachovejme klid a ticho v jógové místnosti. Chápu, že je potřeba si s přáteli popovídat, ale některé jógující to ruší, neb chtějí ten úvodní čas věnovat naladění se na Sebe. Proto si klidně podložku označte, ať Vám není zabrána a pak k povídaní využijte prostoru chodby. Moc děkuji.

Děkuji i za dočtení až sem, mne když to popadne, tak vše musím vypsat :)

Přeji krásné slunné dny a nezapomeňme, že i když Slunce je za mraky a nesvítí, tak tam i tak pořád je a čeká až se mraky rozeženou.

S Láskou, vděčností a pokorou Vaše Veronika

Více

V tomto čase jak s jógou

YOGAJA je nyní zavřená, ale pro ty z Vás, kdo chodí na naše jógová setkání jsem připravila audio lekce na youtube kanálu, je to zejména pro ty, kdo ví, jak naše setkání probíhají, jde jen o audio navádění. Videí s lekcemi jógy najdete nyní internetu mnoho, tak věřím, že tot zatím bude stačit :)

https://www.youtube.com/channel/UCGhn6Ihw77lPIEmbXau1WdA?view_as=subscriber

Více

O účincích hathajógy a Babajiho Pozdravu Slunce?

Trvalo více než osm let, než jsem si já našla cestu k pozdravu slunce, hodně dlouho byl pro něčím moc rychlým a akorát mne z něj bolela ramena. Užívala si pomalost a plynulost klidné jógy a pak se ke mne dostal pozdrav slunce jiný, prastarý počátek všech pozdravů slunce a já mu propadla. Došlo mi, že je to ten chybějící článek do domácí praxe, je to to Ono na 10 minut denně, čímž oblažím své tělo, čas jen pro mne. Postupem času, jak přibývalo lidí se zájmem o naše pravidelná jógová setkání, jsem v něm našla klíč k řešení otázky - „a co bych jim mohla nabídnout k domácí praxi“?

Proto, jsem se rozhodla projít učitelským tréninkem, aby BSN (Babajiho Pozdrav Slunci/Babaji Surya Namaskar) mohl být jak součástí našich setkání, tak i, abych ho mohla předávat dál skrze workshopy.

Jsem člověk hledající jednoduchost, jsem spíše zoufalá z ohromného množství meditačních a pranajamických technik, mám raději méně, ale hlouběji. Dovolím si vložit lehce antroposofickou průpovídku – „Kdo chce být rád, stačí s málem, a kdo je rád, ten je králem“. Ale pro ponoření se do určitých technik je vedle techniky samotné třeba posilovat svou vůli, vůle nás podrží, když lenost vstává. Vůle, jde však spolu myslí a mysl potřebuje vědět, chápat a rozumět PROČ to mám dělat! Proto jsem se rozhodla sepsat Vám účinky BSN na různé naše úrovně, tak jak je popisuji na workshopu. Tyto účinky jsou víceméně stejné jako dobře postavená lekce hathajógy, ale jak možná již mnozí víte, 15minut BSN denně je srovnatelných s 45 minutami hathajógy, tak proč si neudělat každý den svůj malý jógový rituál doma.

 

Začněme poněkud obecně, co je vlastně jóga? Řečeno slovy klasického jogína, jóga je stav sjednocení s Bohem.

BSN či hathajóga je nástroj k tomu, aby ke sjednocení došlo, nástroj ke sjednocení těla – mysli – duše, řečeno poněkud západštěji.

K tomuto sjednocení může dojít ve stavu, kdy mysl mizí. Představme si Boha jako Slunce na nebi, září na nás, každý paprsek nás oživuje, inspiruje a každý mrak, který přijde, toto Slunce zacloní, možná se tam jen mihne a žár Slunce ho rozpustí, možná mraky na obloze přikryjí Slunce celé a naše realita zešedne, Slunce pro nás v tu chvíli zmizí úplně. Ty mraky jsou naše myšlenky. A je jen na nás, jak moc si necháme to Slunce zaclonit, je jen na nás jak budeme zdatní v rozhánění myšlenek a jak nám půjde si připomínat trvalou přítomnost Slunce/Boha, i když ho přes mraky nevidíme.

Tento obraz Slunce a nebe máme každý v sobě, ve svém srdci a já vnímám BSN jako možnost, jak ty mraky rozehnat, Slunci poděkovat a opečovat své tělo jako chrám pro toto Slunce, pro formu božství, která je mi blízká. BSN je tedy pro mne modlitbou v řeči těla. Potřebujeme se cítit dobře ve svém těle pro spirituálním vývoj.

BSN je ideální cvičit ráno, směrem na východ (není nutné, ale pokud máme tělo natočené na východ příjmáme božskou energii), ženy 5-6 kol, muži 7-8 (12 kol je maximum pro ženy i muže), necvičíme v těhotenství a při menstruaci. Ale samozřejmě neberme jako dogma - nutnost praxe jen ráno, vše si uzpůsobme, ať je vhodné pro nás. Ahinsa – nenásilí – při praxi nesmíme pociťovat žádnou bolest, ani na těle ani ve své mysli, přijměme své tělo s takovou mírou pohybu, jaká nám byla dána, s vděčností, že je nám natolik dobře, že vstaneme z postele a můžeme se protáhnout.

Posloupnost pohybů a dechu je taková, aby přesně a postupně zpevňovala naši páteř, aby vitální síla byla páteřním kanálem vedena vzhůru.

No a dostáváme se k tomu PROČ?

-  BSN je modlitba těla – forma zvnitřnění, možnost komunikace s hlubším Já, je připomenutím, že tělo lze považovat za chrám duše.

-  BSN pro uzdravení a energetizování těla

 • Přináší pevné a silné tělo
 • Zpevňuje svaly a dělá naše klouby flexibilní
 • Vyrovnává a prodlužuje páteř
 • Posiluje trávicí systém
 • Posiluje srdce a plíce – čistí krev
 • Zklidňuje nervový systém
 • Posiluje imunitní systém
 • Harmonizuje hormonální systém
 • Zlepšuje kardiovaskulární systém
 • Posiluje paže, zápěstí, dlaně, prsty, ramena, krk, hrudník, břicho, boky, hýždě, stehna, kolena, kotníky, střed těla /hluboký stabilizační systém
 • Spaluje kalorie
 • Učí nás zdravému postavení těla, nejen při jeho praktikování, ale jeho prožitkem i do běžného života

-  BSN pro energetické tělo

 • Protahuje nádí (meridiány – dráhy, kudy je vedena síla/prána/čchi
 • Obohacuje tělo o velké množství prány
 • Odstraňuje energetické blokády
 • Harmonizuje solární a lunární energii v nás
 • Harmonizuje ayurvédské doši (pitta, vata, kapha)

-  BSN zklidňuje mysl (skrze mantru)

 • Zlepšuje naši schopnost koncentrace, zacílení
 • Odstraňuje roztěkanost a kritičnost mysli

 

Účinek hathajógy a BSN na tělo je úžasný. Víte, jak nejlépe vypláchnete špinavou houbičku? Pod proudem vody jí mačkáte, stále dokola, dokud z ní neteče čistá voda. Stejně tak to probíhá s buňkami našeho těla, s buňkami orgánů i svalů, promačkáváme je, natahujeme je, zmáčknu, natáhnu, zmáčknu, natáhnu a mezitím stále vědomě dýchám, at okysličuji krev, ať z buněk vše škodlivé odchází a čisté může vejít.

Tak jako jsou místnosti v domě odděleny dveřmi, tak také tělo má své uzávěry (bandhy). Dveře udržují teplo v domě a bandhy zase energii v těle. Díky nim tělo zvládá větší zátěž a šetří životní sílu. Při cvičení BSN a hathajógy intenzivně posilujeme všechny bandhy a proto zůstáváme vitální a zdraví.

 

V účincích by se dalo pokračovat dále, ale než si o nich jen číst, co je zažít sami na sobě? Je už Vaše mysl natolik vyživená důvody k praxi, že se vrhnete do denního praktikovaní?

Nechte se však při něm vést srdcem, ať je to právě náš střed hrudníku, naše srdeční čakra, v níž sedí Slunce a BSN ve své plynulosti pohybu a dechu na vlně mantry rozhání mraky z našich myšlenek, ať toho Slunce můžeme pozdravit.

Učení hathajógy říká, že myšlenka se pomocí energii /prány, čchi/ projevuje ve hmotě. Myšlenka je záměr, který si můžeme říkat před svou praxí. Dech rozvíjí energii, která propojí tento záměr s naším tělem. A tělo je hmota, ve které se náš záměr projeví.

Praktikujme kvalitně, nesnažme se strhnout maximální počet kol v nejtěžším provedení, pamatujme, že i obyčejná opice si dá nohu za hlavu a jogína to z ní nedělá. Pohybujme se vědomě, jako bytost vědomá si svého spojení s božstvím uvnitř nás, pomalu a polehoučku znovuobjevujme své tělo a jeho možnosti.

 

Více

Jaká je Vaše motivace k domácí praxi, k naší sadhaně?

Většina z nás se k józe dostává při pocitu absence pohybu, a to sice pohybu vědomějšího. Svět vnímáme skrze tělo a skrze tělo se můžeme ponořit i hlouběji do sebe, bylo by bláhové domnívat se, že stačí jen usednout do jeskyně a do pocitu totální spokojenosti se jen promeditovat. Proto tělo, tělo je v józe bráno jako chrám naší duše, domov božství a s tímto a o něj pečujeme, živíme ho, dýcháme ho a ladíme ho pohybem.

Víte, že 2/3 prány (čchi, životní síly) pochází se stravy? Potrava bohatá na vitální sílu živí tělo. 1/3 síly je z vědomého dechu, pránu nasáváme spolu s nádechem a celé to vše korunuje náš životní postoj, s jakou náladou prožíváme svět, přijímáme ho? Pokud jsme schopni udržet spokojený postoj většinu času, tak lze říci, že není třeba tolika dbát na dokonale čistou stravu. Stejně i obráceně, pokud budu živit své tělo sebebohatší stravou na čchi a vystresuje mne každá maličkost, možná na tom budu hůře než jedlík hranolků s totálním životním optimismem. Ale ve všem všeho s mírou, že?

Nemějme si za zlé, či povrchní, pokud jógou chceme zhubnout a zpevnit své tělo, je to stejně tak úžasná motivace jako pokud skrze ní chceme dosáhnout vnitřního míru. Důležitější je naše vlastní praxe, než proč to teď zrovna děláme. Já jsem se domnívala, že mou motivací je hlavně ten klid, spojení s božstvím, ale to by nesměl přijít podivný čas zimního zastavení, který zahalil i mou touhu skrze jógu to spojení hledat, tak nějak jsem si ho držela i bez své každodenní praxe, která do té doby byla složená z 12ti kol Babajiho pozdravu slunce a večerní kriya jógy. A najednou stop, na skoro dva měsíce nic, bylo mi božsky a nic jsem proto vlastně ani nedělala. Taková osobní zádrž dechu po výdechu. Ale před pár dny mé tělo začalo lačnit po nádechu, stejně jako probouzející se příroda po zimě a já opět začínám. Začínám vložením Pozdravu Slunce a víte proč, z toho nejpovrchnějšího důvodu, neb moje břišní svaly mají daleko od toho, jak vypadaly na začátku prosince. Ano, prostě chci zpevnit své břicho.

Tak co Vy? Co Vás vede k dennímu rozložení podložky? Vnímejme, že naše motivace se mění, vyvíjí a kolikrát zase vrací jakoby na pomyslný začátek…

Co takhle malé zamyšlení, většina z nás se sprchuje každý den, že? Během pár minut ze sebe spláchneme nečistoty z celého dne. Asi by nám nestačilo umývat se jednou týdně, 90 minut, že? Myslím, že s vlastní praxí, ať je v ní více pohybu či méně, je to podobné. Pár minut denně z nás spláchne nasbírané energetické nečistoty účinněji, než hodina jógy jednou týdně.

A na závěr drobná inspirace – učení hathajógy říká, že myšlenka se pomocí energii /prány, čchi/ projevuje ve hmotě. Myšlenka je záměr, který si můžeme říkat před svou praxí. Dech rozvíjí energii, která propojí tento záměr s naším tělem. A tělo je hmota, ve které se náš záměr projeví.

Více

Jak mít myšlenky pod kontrolou?

Jak mít myšlenky pod kontrolou?
Představme si nebe, blankytně modré, z jehož středu na nás září Slunce, Slunce jako Bytost, jako je i Země bytostí, kdy hmotný charakter planety či Slunce je jen vnějším obalem pro Duši, stejně jako je tělo člověka obalem pro Duši lidskou.
Slunce ozařuje a probouzí Slunce v nás, naše uvědomění si duševní podstaty sebe, vnímání našeho Božství.
Na myšlenky můžeme nahlížet jako na mraky, které vchází do našeho zorného pole, nejsou námi, jen jsou v nás. Pokud přijdou a odejdou je to v pořádku, Slunce nám nezastíni, ale nenechme své Slunce mraky zakrýt, nemůže k nám zářit, nemůže nás pak probouzet.
Takové myšlenky s každým výdechem nechme odvanout z našeho zorného pole pryč.. Jednu po druhé, stále dokola, pořád a stále, dokud nebe nebude čisté...

Více

Jedno-duchost spirituální cesty

Nedělejme si život složitý hledanim různých duchovních cest...
Ať spirituálita dělá nás život jednodušší, chtějme žít jedno-duše.
Není potřeba vytvářet štíty, čistit ráno a večer čakry.. Stačí pociťovat radost, pokoru a vděčnost v každém momentu života čakry se sami otevřou ať božství v nich může proudit...

Více

O citlivosti, spirituálním vývoji

O citlivosti, spirituálním vývoji
Jsou citlivější jedinci divní, či je to stav "normální"...
citlivější mají více reaktivní nervový systém, hypersenzitivní, v různé míře, ta zvýšená citlivost je darem na straně jedné, přináší nám lepší empatii k druhým, i sobě... k tomu kdo jsme, získáváme lepší napojení na božství. Na straně druhé vnímáme silněji vše... chemikálie ve vzduchu, místa se špatnou energii na zemi, negace z lidí, smutek, nálady a deprese druhých, někteří dokonce nálady a ty deprese z druhých pak mají taky, ale ne že je mají oni, ale tak moc se na ně napojili, že je natáhli. Každý světec na zemi byl vlastně do určité míry hypersenzitivní, tady v ČR o tom píše hodně Alena Wehle. Je mnoho úrovni té senzitivity.
Je třeba se hodně umět pozorovat a sledovat, kdy už toho je moc a odejít do přírody a být v tichu, hodně sama, veškeré ty emoce naše či cizí nechat nervovým systémem zpracovat, uložit a nepotřebné vyhodit.

Představme si pobyt na zemi jako školní systém, v určitém životě vstoupíme do první třídy spirituálního zaměření, cílem je VŠ - poslední život , kdy Boha realizujeme, Sat Čit Ananda. V každém se učíme něco, v každém strávíme hodně životů, než naplníme vše. Ten, kdo je v první třídě a ztotožňuje se jen se svým egem, já chci, já tvořím vše okolo sebe, není žádná jiná síla a tento člověk člověka z páté třídy vidí jako sektářskeho, eso bio, náboženského blázna, vidí a chápe svět a realitu ze své úrovně vědomí, a je rád se svými prvňáčky, ale ten z páté třídy už byl v první třídě, zažil to, takže ví a chápe je a může jim pomoci, vést je do vyšší třídy, ale je mu zase lépe se svými paťaky, protože jsou na stejné úrovni, ale zároveň vždy vyhledáváme lidi z vyšší třídy, protože nás táhnou, tím pádem šesťák bude pro páťaka velmi přitažlivý, vibračně je vyšší ale ne zase tolik, ale na někoho ze střední školy už nedokáže dohlédnout, to může být na něj příliš... Každá třída je vyšší úroveň vibracemi, nejvyšší je samotné Božství, to že se s ním úplně spojíme a už nikdy neodělíme. Jsme doma. Konec VŠ života, pak buď zůstáváme na vyšších sférách nebo se vrátime na Zem se zachovanou vibrací a vedeme jiné lidi, jako to dělají avataři.

Více

Jak můžeme vidět Sebe?

Jak mužeme vidět Sebe?
Představme se vůz tažený koňmi, vzadu sedí osoba, před ní řidič/vozka, ten drží oprate vedoucí ke koním.
Ten, kdo se veze je naše Duše, řidič je naše Moudrost/inteligence, oprate jsou naší Myslí a koně naše Smysly, skrze něco vnímáme vnější svět.
Duše si buď jízdu užívá nebo také ne, záleží jak užíváme svou moudrost, jak skrze inteligenci, vůli a sebereflexi umí mít pod kontrolou naší mysl, držet oprate, aby smysly směřovali správných směrem, aby nás vedli po cestě, jež jsme si vybrali.
Vnimejme kam směřujeme smysly, kam naše pozornost kráčí...

Více

Dobrý a zlý vlk v nás

Dobrý a zlý vlk v nás, to je tématem toho týdne na našich jógových setkání, pročítáme postupně Bhagavadgitu a necháme se inspirovat...
Máme je v sobě oba, bílý je laskavý, milý, spokojený, radostný, koná dle vůle boží, je to Bůh v nás ... ten černý je nespokojený, zlý, zasahující, závistivý, sebelitujicí, vzteklý, je to naše mysl, ego i ďábel, milujme oba tyto vlky v nás, ale krmme svou pozornosti jen toho bílého...

O strachu... Pocit strachu vychází z neexistence víry, že vše je dané již dopředu, ten kdo plně věří v Boha strach nemá, pač ví, že vše je boží vůle, má se to tak stát a jen vše s touto myšlenkou příjmu, ale tak to májí jen světci, co to takto umí.


O egu... Ego je naší součástí a jakmile ho začneme zatracovat tak nejsme v sebelásce, jelikož odmítáme část sebe, kterou potřebujeme abychom na světě mohli konat. Jde o to, zda ho máme pod kontrolou, ego a mysl pod kontrolou je naším nejlepším přítelem, ale nekontrolované ego a mysl je největší nepřítel. Spíše než odhánět ego tak bych vyhaněla strach. Který opět do určité míry je zdravý, jelikož nás chrání, jde jen o to, aby nad námi strach nezískal kontrolu. Vědět, že já jsem já a moje mysl může prožívat strach, ale já nejsem mysl takže já strach nemám. 
Má ho jen má mysl, kterou se musím naučit mít pod kontrolu.

Milovat sebe není pro mne milovat se až si odpustím, až budu taková či maková, ale přijmout, že mne Bůh stvořil takto a s úctou k němu vím, že udělal pro mne to ideální tělo, vlastnosti a schopnosti k mému dalšímu vývoji. Že mi byla připravena cesta, na kterou mám síly a mám či najdu k tomu vše potřebné.
Pokud nazveme ego nepřítelem nebo původcem zla, nazýváme tak i sebe.

Narodili jsme se v 100% spojení s božstvím, okolo dvou let se nám toto propojeni umenšuje, někomu na 80%, někomu na 50%, 20%.. Ten zbytek procent do 100 je pocit Já, jástvi, já jsem ten kdo vše koná a rozhoduje... A v určitém věku ego má více procent než pocit propojeni s Bohem a pak na něj zapomeneme, ale cíl je být zase někde 99% božství. Takže se něco pokazí, nebo někoho potkáme.. Abychom ten poměr zase zvětšovali ve prospěch Boha.


Ego se probudí jakmile dítě ve dvou letech začne o sobě mluvit jako Já a ne třetí osobou, je to konkrétní den, kdy se sedmá čakra hoooodne přivře.
My máme každý okamžik života, každé rozhodnutí zapsáné v DNA a my to z ní jen odečítáme, ego si myslí jak vše vymyslí a Bůh se směje 

Více

Jóga leden až květen 2020

V období od ledna do konce května bude platit stejný rozpis setkávání jako doposud. 

Malá změna bude ohledně plateb - od ledna bude cena za lekci dobrovolná /doporučená zůstává těch 90,-/, ráda bych, aby cena pro nikoho nebyla překážkou k nám přijít. 

A od ledna v závěru setkání se dotkneme moudrosti z "bible jogína" z Bhagavadgíty.

Moc se na Vás těším i v roce 2020!

S Láskou Veronika

Více

Jóga září - prosinec 2019

Milí přátelé jógy ,

věřím, že sami vnímáte, že vám jóga dělá dobře na těle i na duši, ona však umí mnohem více než si lze odnést z jednoho či dvou setkání týdně, mým přáním je předat Vám nástroj, jógový, který můžete praktikovat každý den, sami! Jde o pozdrav Slunci, ale ne jen tak ledajaký, ráda bych Vám předala učení Babajiho Pozdravu Slunce, jež je pravý unikát, z něj všechny ostatní pozdravy Slunce vycházejí, oprávnění k jeho výuce budu, když Bůh dá, mít až v červenci. 

Je přínosné přijít 1x - 2x v týdnu na setkání s jógou, ale vložit 5-10min denně jógy do Vašeho běžného života, Vám dá více. Celý Váš den tím bude nabit a prodchnut.

Září bych ráda věnovala pečlivému naučení Babajiho pozdravu Slunci, pomohla Vám ho upravit Vašemu individuálnímu tělesnému nastavení, tak aby jeho praktikování pro Vás bylo PŘÍNOSNÉ A PŘÍJEMNÉ. Ve všech setkáních se zaměříme na nejprve naučení se Babajího pozdravu Slunce, později na jeho cvičení na počátku lekce, součástí bude i nadále protažení, jemné rozhýbaní těla, prožitek a zastavení se v ásánach, jejich procítění na úrovni, těla, dechu, mysli a hluboká relaxace s krátkou meditací. Dojde ke spojení dynamiky a klidu, tak jak je to našem běžném životě.

Lekce budou:

PONDĚLÍ 17,15 - 18,15

PONDĚLÍ 18,30- 19,30 - Dynamičtější lekce pro pokročilé

ÚTERÝ 18,00- 19,00

STŘEDA 18,00- 19,00

ČTVRTEK 18,00- 19,00

Pokud nebudou stačit bude přidána neděle pravděpodobně. 

I nadále budou lekce otevřené.

 

A nyní více k samotnému Babaji Súrja Namaskar

Babaji súrja namaskár je modlitbou vděčnosti v pohybu, v níž se spojuje uctívání a uvědomění Božství se starodávnou sestavou jógových ásan (pozic). Pouhých 6-8 kol jednoduchého cvičení denně vám zabere jen 10-15 minut a přinese vám stejný užitek jako 45 minut hatha jógy: sílu, tok pozitivní energie a jasnost mysli.

Naše meditace v pohybu, Babaji súrja namaskár, je oslavou božskosti chrámu lidského těla. Zabere jen několik minut denně a vnese do celé vaši bytosti světlo a živost. Spolu s tím, jak se vaše denní praxe bude zakořeňovat v nitru vašeho těla, budou vaše myšlenky utichat a vaše pohyby se stanou jemným, vědomým vyjádřením vaší vnitřní síly.

SJEDNOŤTE MYSL, TĚLO A DUCHA

10-15 minut denně

Cvičení sestávající ze 14 jednoduchých pozic je snadné se naučit a praktikovat. Cvičí se obvykle ráno při východu slunce, ale není to nutné a je to skvělý způsob, jak začít nový den. Celé cvičení zabere pouze 10-15 minut a nechá vám tak dostatek času na to, co je ve vašem životě skutečně důležité. 

Propojení těla a mysli

Babaji súrja namaskár pracuje s celou bytostí. Na fyzické úrovni posiluje vaše srdce a všechny hlavní svalové skupiny v těle. Zlepšuje trávení a dodává vám energii k tomu, abyste obstáli ve svém rušném každodenním životě. Jen několik opakování vám pomůže pročistit mysl a naplnit energií celou vaši bytost.

Vložte do pohybu oddanost

Předklony těla pomáhají rozvíjet oddanost, protože vám připomínají, že vše pochází od Boha. Když cvičíte s láskou a uvědoměním, každá pozice se stává modlitbou vděčnosti za samotný život.

CO JE NA CVIČENÍ BABAJI SÚRJA NAMASKÁR JEDINEČNÉ?

První z mnoha

Mahavatar Babaji vyučoval první súrja namaskár (pozdrav slunci) už před několika tisíci lety. Toto cvičení jedinečným způsobem uvádí do rovnováhy jak solární (súrja) tak lunární (čandra) energetické kanály ve vašem těle. Všechna ostatní moderní cvičení súrja a čandra namaskár vychází z tohoto původního cvičení.

Prostředek duchovního vývoje

Tělo je neodmyslitelnou součástí vašeho duchovního vývoje. Konečným duchovním cílem člověka je dosáhnout seberealizace a realizace Boha. To je možné pouze tehdy, když duše přebývá v lidském těle. Zdravé tělo je vám na této cestě oporou.

Oddanost

Babaji súrja namaskár jedinečným způsobem spojuje pohyb, mantru, dech a uvědomění Boha v lidském těle. Skrze toto uctívání a oddanost se vás vtěluje láska vyjádřená skrze vědomý pohyb.

 

BABAJI SÚRJA NAMASKÁR SE CVIČÍ KAŽDÝ DEN. ZDRAVÍTE JÍM SLUNCE A KAŽDÁ ČÁST VAŠEHO TĚLA SE PŘI NĚM NAPLŇUJE SLUNEČNÍMI PAPRSKY: SLUNEČNÍ ENERGIÍ.

PARAMAHAMSA SRI SWAMI VISHWANANDA

 

Thumbnail

 

Důležitost udržování zdravého těla je zřejmá: když je tělo v dobré kondici, zdravé a bez nemocí, cítíme se lépe, můžeme toho více zvládnout a víc si také užívat život. Starověcí jogíni, kteří si toto plně uvědomovali, navrhli jógové ásany (postoje), aby se tělo rozhýbalo a očistilo během přípravy na meditaci. Jógové ásany tak umožňují tělu, aby nám na naší duchovní cestě sloužilo a nebrzdilo nás. Tento druh jógy je v dnešní době široce praktikovaný po celém světě a jmenuje se hatha jóga. Hatha je sanskrtské slovo, v němž „ha“ představuje pránickou, mužskou, sluneční energii nebo životní sílu, „tha“ představuje ženskou, měsíční nebo duševní energii. Hatha jóga je spojením těchto dvou sil: využívá chytrou kontrolu mysli k tomu, aby pečovala o tělo a pročišťovala ho různými technikami, ásana (jóga pozic) je pouze jednou z nich.

Měla jsem to štěstí, že jsem s jógou začala velmi brzy. Zpočátku lekce byly čistě fyzické jógové ásany, nebyla v nich žádná zmínka o ničem mimo anatomii a fyziologii. Nicméně v prvních minutách mé první hodiny jógy jsem věděla, že tohle je něco, co se mnou silně rezonuje a hluboko ve mně jsem věděla, že je to odrazový můstek k něčemu většímu. Jógové ásany zkrátka miluji. Miluji na nich to, že vyžadují tak malé množství prostoru díky tomu, že se každá pozice vejde na rozměr jógové podložky. Miluji skutečnost, že vše, co potřebujete, jste vy sami, žádné jiné vybavení není třeba. A miluji, že pohyby jsou vymyšlené tak, aby měly příznivé účinky na celou vaši bytost. Je mnoho lidí, kteří se do jógových ásan zamilují natolik, že se k nim připoutají, a u mnohých se může dokonce vyvinout silnější pocit ega. Je povzbuzující ovládat tělo, ale když naroste ego, brání duchovnímu růstu. Ásany mají potenciál osvobozovat a měnit život, mohou vám pomoci cítit se úžasně, nicméně nesmí se zapomínat na to, že jsou jen pomůckou, odrazovým můstkem k něčemu většímu a těm, kteří si to uvědomují, nezbývá než hledat dál.

Babaji Súrja Namaskar (BSN) je pokročilá a mocná série jógových ásan, které jsou navržené speciálně tak, aby nás podpořily na naší duchovní cestě. Mahávatár Babaji předal tento súrja namaskár Paramahamsovi Vishwanandovi, žijícímu Mistrovi, který nás učí „prostě milovat“, prožívat božskou Lásku. Ve skutečnosti není tato posloupnost pohybů jen pozdravem slunci, ale také pozdravem měsíci, chandra namaskár: jde o modlitbu v pohybu, která nás ladí na dvě božské energie v nás samých. Fyzicky pomáhá udržovat tělo zdravé, silné a plné energie; mentálně pomáhá uklidnit mysl, zvláště posuzování mysli, čímž ji dělá pozitivnější; nejdůležitějším aspektem BSN je však to, že otevírá srdce a pomáhá nám dosáhnout Lásky, Boží Lásky.

Více

Čakrajóga v létě 2019

I letošní léto se můžete těsit na Čakrajógu - http://yogaja.cz/cakra-joga-v-lete.html

Více

Jóga duben - květen - červen

Milí přátelé jógy,  vkládám informace ohledně rozpisu jógy na další měsíce,  duben,  květen a červen platí rozvrh i vaše nahlášení jako doposud,  jen nebude jóga v datech 6.-10.5., 28.5.-4.6. a 24.6.-28.6.
 
Více

OM Chanting od ledna pravidelně

S velkou radostí dávám na vědomí, že od ledna budeme svítit v Mostě svítit světlem Lásky a vibrace OM pravidelně!
Každý ČTVRTEK od 19.15 do 20.15.

Díky za pomoc ve vedení Kláře Bábovkové a Petře Kučerkové!

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a text

Více

Jóga leden - únor - březen - duben - květen - červen

Příjmám objedání na otevřené lekce od ledna do konce června, rozvrh zůstává stejný - rozpisu setkávání během týdne.

Bližší informace o jednotlivých typech jógy najdete v záložce Jógová setkávání.

Objednat se doporučuji na celé období a pokud nebudete moci tak se co nejrychleji odhlásit kvůli náhradníkům, cena za 60ti minutovou lekci je 90,-, je možné si zakoupit permanentku na 10+1 lekce zdarma za 900,- V případě neodhlášení bude účtován 100% storno poplatek.

Objednat ideálně po sms na 725033097.

Více

Jóga září - říjen - listopad - prosinec

V měsících září, říjen, listopad a prosinec bude jóga ve dnech a dle následujícího rozpisu setkávání během týdne.

Bližší informace o jednotlivých typech jógy najdete v záložce Jógová setkávání.

Objednat se doporučuji na celé období a pokud nebudete moci tak se co nejrychleji odhlásit kvůli náhradníkům, cena za 60ti minutovou lekci je 90,-, je možné si zakoupit permanentku na 10+1 lekce zdarma za 900,- V případě neodhlášení bude účtován 100% storno poplatek.

Objednat ideálně po sms na 725033097.

Více

Jóga červen - červenec - srpen

V měsících červen, červenec a srpen bude jóga ve dnech a dle následujícího rozpisu (není pevný, není snadné plánovat tři měsíce předem, takže změny možné a jistě budou)

Více

Rodinný komunitní prostor Kaštánek

Jsem maminkou tří dětí, Mája jako ženská vůdkyně smečky se narodila v prosinci 2012, Jan v září 2014 a nakonec  Antonín v září 2017. Bylo by dlouhé napsat vše o nich a o mne, o mém přístupu k nim, snad jen pár hesel, se kterými rezonuji… koncept kontinua, přirozené těhotenství a porod, nošení v šátku, dlouhé kojení, společné spaní, waldorf a Rudolf Steiner, Naomi Aldort, nevýchova, RABR, vegetariánství a zdravá strava, jóga a víra, sebezdokonalování a poznávání sebe, trpělivost, příroda, les, tvoření, pečení kváskového chleba, kafíčko, horolezectví, učím se na kytaru, tradice, dřevo, plstění, aromaterapie, vykládací karty, meditace, klid, unschooling a hlavně láska která mne žene dál, být lepší pro své děti a muže…

Mám sen, setkávat se s rodinami, kterým jsou některé pojmy výše blízké, nechci děti odkládat do školky, ale zároveň jim i sobě chci dopřát hřejivou lidskou společnost. Jsem s dětmi ráda doma či venku, ale ještě lepší je k tomu mít parťáky. Hledám tedy další do party, další maminky s dětmi, kým bychom mohli zaplnit komunitní prostor. Prostor jako místo, prostor jako čas.

Nás mohu nabídnout zázemí našeho řadového domku a zahrádky cca 2-3x týdně (ostatní dny muž pracuje z domova), prostor, kde cvičím jógu (kde je malá kuchyňka a velký prostor na běhání pro děti), zahradu mé panímámy, která je veliká a rozmanitá, no ráj pro děti, jinak naši společnost na výletech pro okolí (okolní kopce, lesopark, les na Resslu, Panenský Týnec…), rádi jezdíme vlakem, i když v zimě jsme spíše tvorové domácí a tvořivý, středy bychom rádi jezdili do waldorfké školky Jeřabinky, je tam otevřeno pro veřejnost od 9 do 11h, máme velké auto a v něm ještě tři volná místa. Také by ráda s dětmi jezdila do Jirkova na lezeckou stěnu, teda zatím na tu nízkou boulderingovou…no prostě aby to bavilo jako děti tak i nás dospěláky.

Vedle společně stráveného času, klidně i dítka pohlídám bez maminek, je jasné, že každá z nás si občas potřebuje něco zařídit a ocení, že dítě si někde v klidu hraje než aby běhalo po nákupech a úřadech J

Pro plánování a nápady jsem vytvořila uzavřenou skupinku na FB.

Více

Jógové setkání plné léčivé energie 28.1.2018

Ráda bych Vás pozvala na krásné jógové setkání, které povede můj učitel jógy a jeho žena. Představí Vám jednoduchou meditační techniku, kterou lze snadno praktikovat každý den. Já znám plno, opravdu plno meditační a jógových technik, ale když jdu s pravdou ven, doma jsem meditovala málokdy. Přijde mi, že čím více nástrojů a technik máme a známe, tím méně je děláme, tím méně jim věříme.
Když mi do cesty přišla Atma Kriya jóga našla jsem to ONO - to co mi dává klid a lásku. Mám jednoduchou techniku, která má pro mne hluboký smysl a té věřím, proto jí dělám :)
 
Více

Mama Yoga

Jógové setkání pro maminky s dětmi
Přijďte na první setkání pro maminky s dětmi, kde si zacvicime jógové asany, cvičení přizpůsobíme tomu, jaká skupinka se sejde. Využijeme jógových asan a technik k vyvážení levé a pravé strany (ideální pro ty, co věčně poponaseji děti na boku), posílení pánevního dna, břicha, středu těla (hluboký stabilizační systém), uvolnění krční páteře. Zapusobime i na naše emocionální tělo, vyladime energetický systém. Naučíme se i jednoduchý pozdrav slunci - něco co můžeme dělat každý den, když najdeme volnou minutku :)
Každopádně je to setkání pro vás a záleží, co vás bude zajímat, co budete chtít z jógy dělat :)
Děti vemte bez rozdílu věku, věřím, že se zabaví vsici (v místnosti není co poničit, vše křehké dam pryč, at děti mohou svobodně blbnout ;)
Jen prosím o nahlášení přes SMS, a i případné odhlášení, ať se v tom vyznam....stačí jen že máte zájem a věk dítka.
Já tam budu cca od 9.45 budu se těšit co společně vymyslíme :)
No a když se nám to bude líbit můžeme se scházet pravidelně, co jiného v zimě dělat :)

Více

Nové lekce od října

S radostí vyhlašuji, že od 16.10. budou opět pravidelně probíhat jógová setkání.

NEDĚLE 18.00 - 19.00 HATHA JÓGA (pomalejší)

ÚTERÝ 18.00 - 19.00 HATHA JÓGA (pomalejší)

PONDĚLÍ 18.00 - 19.00 HATHA JÓGA (pomalejší)

STŘEDA 18.00 - 19.00 JÓGA MIRNĚ DYNAMIČTĚJŠÍ (inspirováno ashtanga sestavou)

ČTVRTEK 17.00 - 18.00 HATHA JÓGA (pomalejší)

Cena je 80,-

Storno - vzhledem k zájmu, prosím o odhlášení do 12h daného dne, jinak platí storno poplatek.

Náhradnici - pokud se na Vás nedostane, můžete se nahlásit jako náhradníci, kterým se budu ozývat daný den po uvolnění místa do 13h.

Děkuji za pochopení novinky se stornem, je to pro náhradníky :)

Lekce jsou vedeny slovně, s Toníkem v šátku :)

Můžete se nahlašovat přes sms na měsíc říjen a na konci října zase na listopad atd.

Mějte krásné podzimní dny

S láskou Verča

Více

Radosti a program září, říjen

S radostí sdílím krásnou zprávu, že se naše rodina rozrostla o dalšího člena.

Další setkání s jógou budou probíhat od října, s miminkem v šátku, pravděpodobně dvě 60ti minutovky, jedna drobet dynamičtější inspirovaná ashtangou, druhá pomalá klasika hatha jóga :)

Ve dnech pondělí a středa nebo pondělí a čtvrtek.

Děkuji za pochopení!

S Láskou Verča

Více

Čakrajóga v létě 2017

Pojďme skrze jógové techniky prožít, procítit a zharmonizovat své čakry

Setkání jednoho týdne budou laděny do tématu dané čakry, obklopíme se barvou /oblečením/, hudbou, kameny, vůní…dané čakry, popovídáme si o ní, skrze automatickou kresbu si jí prožijeme a vysvětlíme, v jógových ásánách jí procítíme, meditací zharmonizujeme a radou výkladových karet můžeme pochopit jak její téma žít v našem běžném životě.

Setkání bude jemně laděné, budeme méně cvičit, zkusíme i jiné techniky sebepoznání, menší skupina, setkání je otevřené pro všechny, není nutné absolvovat setkání na všechny čakry, zároveň je možné přijít i dvakrát v jednom týdnu.

Kdy: PONDĚLÍ A STŘEDA 18,30 – 20,00

Místo: YOGAJA – Tvůrčí prostor pro jógu - ulice Lomená 45 v Mostě

Cena: 120,-/setkání

Rozpis setkání

Setkání úvodní – v týdnu od 3.7. /bílá – úvodní naladění na téma čaker a energetického těla/

Muladhara - 1. Čakra – v týdnu od 10.7. /červená – oblečení, kameny, indiáni, zemitost, černá/

Svadisthana - 2. Čakra – v týdnu od 17.7. /oranžová – oblečení, kameny, sexualita, kundalini energie/

Manipura - 3. Čakra – v týdnu od 24.7. /žlutá – oblečení kameny, emoce, slunce, oheň/

Anahata 4. Čakra – v týdnu od 31.7. /zelená, příp.růžová – oblečení, kameny, srdce, láska/

Visudhi - 5. Čakra – v týdnu od 7.8. /tyrkysová, světle modrá – oblečení, kameny, komunikace, zpěv/

Adžna-  6. Čakra – v týdnu od 14.8. /tmavě modrá – oblečení, kameny, intuice, vhled/

Sahasrara - 7. Čakra – v týdnu od 21.8. /fialová – oblečení, kameny, andělé, napojení/

Setkání ladící všechny čakry – v týdnu od 28.8. /bílá, barvy duhy – oblečení, kameny i doplňky/

Na lekce je nutné se objednat, lekce jsou kapacitně omezeny. Objednání je možné přes email veronika@yogaja.cz či telefon 725 033 097, více na www.yogaja.cz

Pokud nebudete moci na lekci přijít, prosím o včasné zrušení formou sms či telefonicky

Více

V očekávání zvolňuji

Těší mne s Vámi sdílet svůj jiný stav, jelikož se mne mnozí ptáte, jak to bude s lekcemi dále v průběhu těhotenství a po narození miminka, tak raději píši zde takový "plán", i když zrovna toto se plánovat opravdu nedá :)

Do letních prázdnin budou jógová setkání jako doposud /jen pro nízký zájem zvažuji na čas se vzdát kundalini jógy/

O léto bude vytvořen zase letní program - hatha jóga s prvky čakra jógy - počítám že půjde o dvě 90ti minutová setkání.

Od září, kdy očekáváme narození třetího miminka budou jógové prázdniny.

Od listopadu bych se ráda k praxi vrátila, po zkušenosti soudím, že mininko má být co nejvíce u mámy a že nošení dětí v šátku je úžasné, takže bude pár setkání v týdnu, kdy miminko budu mít u sebe v šátku a k tomu vést jógové setkání.

Takže asi tak :)

Jelikož je toto těhotenství už asi vážně poslední, tak je třeba si ho užít! 

Děkuji Vám za pochopení.

Vaše Veronika

Více

ŽIVENA - prožitkový víkendový pobyt

...srdečně Vás zvu na další prožitkový víkend se mnou, Karolinou Kučerovou a Janou Fanfarovou v krásném Roškopově...
 
více info:
 
 
Více

Maok

Srdečně Vás zvu na koncert Maoka u nás!

Více

Hlídání dětí

Po dopolední setkání je pro Vás připravené hlídání Vašich dětí v Centru Spojené světy!

Více

Přidaná setkání s jógou - aktualizováno 5.1.2017

Velmi mne těší Váš zájem o setkání s jógou, naše setkání se plní. Ráda bych zachovala individuální přístup ke každému z Vás, proto jsem se rozhodla přidat další lekce.

Od ledna Jemná hathajóga bude nejen ve středu, ale i ve čtvrtek od 17,15 do 18,15.

V pondělí od 10,00 do 11,30 přibude i dopolední nabíjecí Hatha jóga, bude to setkání, kde nás bude méně, pokud vám váš životní styl a pracovní podmínky dovolí odběhnout dopoledne k sobě, tak využijte, jóga ráno nebo dopol Vás úžasně nabudí do celého dne!

Dále přibude nedělní setkání s Kundalini jógou od 18,30 do 20,00

Dle zájmu pak jóga zaměřená na Seniory a bolavá záda, dopoledne v pondělí od 10,00 - 11,00

A pro ty z Vás, kde hledají opravdu individuální přístup, tak máme možnost se v YOGAJA sejít ve středu v hodině pro jednotlivce.

Ostatní setkání zůstávají hatha, ashtanga, děti i těhulky :)

Těším na setkání!

Namaste

Veronika

Více

Vánoce nehmotně

Pokud nevíte čím potěšit své blízké na Vánoce a rádi byste je strávili v méně materialistické duchu, ráda pro Vás připravím tématické poukazy na setkání s jógou v jakékoli hodnotě s možností vrácení peněz, pokud by obdarovaný toto neocenil :)

Jinak lze samozřejmě zakoupit i klasické permanentky 5+1 a 10+1 lekce zdarma!

S přáním klidných a harmonických vánočních připrav 

Vaše Veronika

Více

Nově i na facebooku

YOGAJA najdete nově na facebooku!

YOGAJA FB

 

Více

Vybavení YOGAJA prostoru

Prostor YOGAJA je vybaven jógamatkami, dekami, polštářky na oči z pohankovými slupkami, meditačními polštářky a nově i od září jógovými bločky pro všechny!

Není třeba tedy žádné Vaše vybavení, stačí jen pohodlné oblečení :)

Věřím, že jógové pomůcky Vám zpřístupní mnohé pozice těla!

Více

Jak vybrat tu „správnou“ jógu?

Jógu vnímám jako kmen stromu s velmi starobylými kořeny sahajícími až do nitra naší planety, strom jógy se však dále větví a košatí, každý si může vybrat tu větev, která sedí přímo jemu a na ní nechat spočinout svůj zadek, možná pro něj bude chvíli pohodlná, možná na té větvi bude sedět celý život, možná bude přeskakovat jak opice a zkoušet větvě různé. Každý má svou cestu a je báječné, že jóga má tolik stylů, může totiž být opravdu pro každého.

…hatha jóga, jóga v denním životě, bikram jóga, Iyengarova jóga, power jóga, ashtanga jóga, vinyasa jóga, hot jóga, hormonální jógy, jin jóga…

 

 

Více

ŽIVENA II.

Naše víkendové setkání se svou živou vnitřní ženou ŽIVENOU bylo úžasné, mnoho z Vás nemohlo v daném termínu, proto s velkou radostí dávám na vědomí, že podobné setkání se uskuteční ještě jednou!

pro více informací, fotek a zážitků z Živeny v létě mrkněte sem:
 
 
a
 
přihlašovací formulář najdete zde:
 
http://spojenesvety.wixsite.com/most/zivena

víkendem nás provází tato hudba 
Více

Kde se setkáváme

vkládám pár obrázků místa, kde se setkáváme...

Více

Prožitkový víkendový pobyt ŽIVENA

S radostí Vás zvu na prožitkový víkend Živena, který jsem připravila společně s úžasnými ženami Janou a Karolinou na krásném místě v Podkrkonoší. Termín je 22. až 24. 7. 2016 (pátek až neděle). Cítíme, že je to silné potřebné téma a velmi léčivé. Budeme o Vás pečovat  a společně si prožijeme hluboké uvědomění.

Více

Jak po-užít mysl při nepohodlí a nemoci?

Vezmu to čistě ze zkušenosti osobní, mysl je jako nástroj pro komunikaci mezi tělem a duší. 

Více

TĚLO – MYSL – DUŠE A JÓGA

Je to omílané snad ve všech náboženství, esoterických knihách…taky v józe, chápu tyto pojmy. Ale nyní mám pocit, že vnímám souvislosti hlouběji.

Více

Jak po-moci v ne-moci s e-mocí

Letos mám možnost vše, co jsem si načetla, nastudovala, naworkshopovala či na ebookovala a HLAVNĚ, co jsem našla v SOBĚ, zakusit v praxi a díky za to, i když si pomyslně stírám pot z čela.

Více

Komunitní školka

Ve spolupráci s Rodinným centrem Spojené Světy, které sídlí v budově, kde se setkáváme...

Více