Přechodové rituály nám nabízí způsob, jak vědomě podpořit změnu v našem životě a vnímat potenciál přechodové fáze a následovat přirozený krok do nového začátku. V přechodových obřadech pracujeme se symbolikou ztráty, odevzdání staré role, opuštění dosavadního stylu a života a to je to potřeba být skutečně vědomě procítěné a rituálně ztvárněné.
Žena může během svého života následovat vědomě či nevědomě tři nejdůležitější přechodové rituály, které jsou spojené s krví a jejím reprodukčním cyklem:
– rituál menarche (první menstruace – přijetí ženství)
– rituál mateřství (rituální vstup do mateřství skrze porod – přijetí mateřství)
– rituál vědmy (rituál menopausy – přijetí zralosti a moudrosti a současné loučení se s menstruační krví jako symbolem plodnosti).
V přechodových obřadech jsou důležitá tři témata: oddělení, hranice a začlenění (integrace). Je to obecný základ vycházející ze zkoumání rituálů přírodních národů antropologem A. Van Geneppem (jak je zaznamenal ve své knize „Přechodové rituály“). Tato témata by neměla chybět v žádném rituálu, ve kterém žena prochází z jedné fáze do druhé.
Fází oddělení může být symbolické oddělení ženy od dění během příprav na rituál. Je uvedena do samostatného pokoje a nějakou dobu ponechána pro svou soukromou meditaci či naladění. Několik dní či hodin před obřadem již není přítomna pro okolní svět a stahuje se do svého vnitřního světa. Bez telefonů, wifi, počítačů, pouze sama za sebe a pouze sama se sebou. Fázi pomezí odpovídá opět nějaký ztvárněný symbol přechodové hranice, např. provaz mezi jejím světem a novým světem rituálu, most, venkovní alej, kterou musí žena projít, přeskakování klubka, otevření a zavření dveří. Pomezí je neutrální fáze „místa a času konaného rituálu“, je to ono „místo“ ve kterém se děje proměna a transformace. Je to nejkřehčí část, kdy stará forma již skončila a nová ještě nezačala. Často se zde objevují otázky typu „kdo jsem?“, „kam jdu?“ a „co se mnou bude?“. Tato fáze je nejnáročnější pro naše ego, které má potřebu stále kontrolovat a udržovat neměnné status quo. Nezbývá nám často nic jiného než se pustit, odevzdat a důvěřovat v cyklus znovuzrození.
Fáze začlenění je symbolizována především uvítáním „nové ženy“ s novým prožitkem do vesnice, komunity, rituálního kruhu, mezi ženy, které jí vítají na druhé straně. Je to velice důležitá součást přechodových rituálů, neboť slouží jako integrace zkušenosti, re-orientace v novém vnitřním prostoru a znovu-začlenění této zkušenosti do reálného života. Pokud jsou součástí obřadu členové rodiny, právě tohle je místo, ve kterém vás přátelé a rodina znovu vítají zpět do života a reality a stávají se svědky vaší nové identity, vašeho nového proměnného já.
Ženské životní rituály jsou spojené s důležitou životní fází ženy, jejího partnerského vztahu nebo rodiny. Jsou novodobými ženskými rituály důležitými pro náš vlastní vnitřní psychospirituální vývoj. Některé z nich souvisí přímo s přechodem do jiné formy životního období např. rituál svatby, kdy se žena stává manželkou a na velmi jemné, ale podstatné úrovni se mění její dosavadní partnerský vztah. Máme zde nicméně volbu, zda je v životě umístíme jako důležité momenty, nebo jimi projdu bez většího zastavení.
Každá z nás v nějakém silném vnitřním pocitu proměny zrovna cítí a ví, že potřebuje určitou část našeho životního předělu ošetřit a ohraničit ji obřadem. Pro každou ženu mohou být tyto důležité životní události jiné, někdy i v určitých obdobích života prožijeme dvě stejné situace, ale napodruhé cítíme, že chceme projít rituálem. Např. předsvatební rituál pro nevěstu můžeme chtít, pokud se vdáváme poprvé, ale když se nám stane, že před oltářem stojíme podruhé či potřetí, tuhle potřebu nemáme, nebo je to právě naopak. Rituál uvítání dítěte k nám přijde třeba až s druhým nebo třetím miminkem, protože jsme zrovna více v souladu s přirozenými cykly života a chceme je oslavit. Poporodní rituál uzavírání těla po porodu si dopřejeme s druhým děťátkem, protože zpětně zjišťujeme, že nám u prvního tento předěl chyběl atd. Životní rituály jsou jakýmisi ženskými předěly a každá žena je cítí jindy, jinak, u jiné příležitosti. To, co je spojuje je potřeba touto změnou v ženském příběhu projít vědomě a více přítomně. Rituál je právě jedním z nástrojů tohoto vědomého přechodu.
Příklady životních rituálů:
- předporodní rituál
- poporodní rituál uzavírání těla
- rituál zavírání kostí
- rituál narození dítěte a jeho uvítání do života
- rituál vnitřní panny – rituál první menstruace pro dospělé ženy
- rituál oslavy sexuality a prvního milování
- rituál nevěsty – předsvatební ceremonie
- rituál svatby – obřad svazování rukou pro ženu a muže
- rozchodový rituál
- rozvodový rituál
- rituál ukončení kojení
- rituál pohřbení placenty
- rituál kmotrovství
- rituál hledání vize nebo posvátné poutě
- rituál rozloučení se s nenarozeným dítětem
- rituál rozloučení se se zesnulou osobou
- rituál požehnání lůna
- narozeninový rituál (30 let, 40 let, 50 let, 60 let…)
Ceník ceremonií je individuální.
Jak probíhá Rituál zavírání kostí?
Rituál zavírání kostí je fyzická masáž za pomocí rebozo šátků. Jedná se o vědomou práci s tělem (bodywork), jejímž hlavním tématem je DOKONČENÍ a PROPUŠTĚNÍ.
Představ si samu sebe, jak stojíš na cestě. Chceš jít dál, ale něco tě drží. Už vykračuješ a stejně tě to stáhne zpět na místo. Nebo se zdráháš? Nemůžeš pokračovat, dokud to nepustíš. Stále se ohlížíš dozadu a přemítáš, jaké to bylo (bude), co když tohle (ne)nastane, proč se to stalo, mohla jsem to udělat jinak?
Možná to nevnímáš, ale je to destruktivní síla, která má nad tebou moc. Je čas poznat zdroj toho, co tě drží. Všechny věci mají svůj počátek, střed a konec. Pochopení, odpuštění a uctění původního příběhu ti umožní dát svému životu nový směr. Transformovat se ze staré formy do nové.
Co ti může pomoci rituál uzavřít?
Období velkých přechodových změn – těhotenství, porod (i mnoho let zpět), císařský řez, operace, ztráta někoho blízkého, rozvod, rozchod, první menstruace, menopauza, stěhování, propuštění z práce. Uzavírám bolestivé vzpomínky a zranění, zacyklení se v určité situaci nebo vztahu, stará omezující přesvědčení a strachy, rodové záležitosti. Možností je mnoho.
Jedná se o velmi silný přechodový rituál. V jeho průběhu vše prochází přes tělo jemně, šetrně a hluboce. Dosedání rituálu může trvat několik dnů i týdnů.
Průběh
- sdílení tématu k uzavření
- rituální koupel nebo vaginální napařování
- masáž celého těla
- uzavírání pánve a celého těla pomocí rebozo šátků
Pokud si nejsi jistá, zda by ti tato technika mohla pomoci ve tvém tématu, můžeme to spolu předem zkonzultovat.
Rituál provádím s mou kolegyní, jsme tedy na péči o vás dvě.