Hatha jóga

V józe se nechávám inspirovat tím, co je nyní, ráda se nechávám vést tak, jak je to třeba TEĎ A TADY.

Dlouhou dobu byla pro mne jóga jakýmsi rozpomínáním si na něco, co už znám. Ráda čerpám z klasické védské jógy, z patanždaliho osmistupňové jógové stezky /aštangajógy/ a jejího výkladu panem Lysebethem, či B.K.S Iyangarem, systémem Jóga v denním životě  Paramhansy Svámí Mahéšvaránandy nebo z cesty Radžajóga Svamího Kriyanandy.

Moji velkou láskou je Jóga radosti Anandajóga, kterou na západ přinesl samotný Jógananda, naše setkání mají mnoho prvků z ní.

Znala jsem z jógy velké množství ásán, pranájam, meditací, technik, ale stále jsem vnímala, že hledám něco "svého". A to "mé" ke přišlo v létě 2017, byla tím Atma Kriya Yoga a já věděla, že jsem opravdu "doma" a s velkou vděčností jsem byla přijata 2.2.2018 jako žák jógového učitele Paramhansy Šrí Svámího Vishwanandy, jehož prostřednictvím byla Atma kriya yoga světu předána. 

Při svém hloubání se ráda probírám myšlenkami manželů Tomášových, mystičky Ivy Adamcové a teologa Tomáše Halíka. Je mi velmi blízké antroposofické pojetí světa Rudolfa Steinera a výklad jeho myšlenek Karlem Funkem.

 

Na setkání Hatha jógy načerpáme energii prostřednictvím Babajiho Pozdravu Slunce v plynutí s dechem a kombinací základních i mírně pokročilých ásan. Setkání obsahuje také dechová cvičení, pránajámu a trénink koncentrace a meditaci, abychom se učili udržet pozornost tam, kde právě potřebujeme. Meditace bude vždy laděná pro skupinu. Pozdravy slunce nás zahřejí, spinální cviky uvolní páteř a speciálně sestavené sekvence ásan posílí ochablé svaly, srovnají držení páteře a naučí nás vědomě vnímat pohyby svého těla v každodenním životě. Hatha jóga je jedním z nejstarších jógových systémů a dává možnosti pro cvičení lidem na všech stupních ohebnosti a silové zdatnosti. Pro úplné začátečníky proto představuje ideální bránu do světa jógy, pokročilým pak přináší další výzvy v podobně hlubšího prožitku v daných ásánách. Ráda v našich setkáních také využívám účinku manter. Dále se vždy i dotkneme samotné filozofie jógy skrze Bhagavadgítu, Jóga sútry a jiné inspirativní texty.

 

Podstatou ásán není samotná poloha, ale prožitek stavu, jež nám zprostředkovává.

Zaujmutí ásány je vědomé nabídnutí těla jako trůnu pro Božství.

Systém jógy je určen pro všechny. 

Naše jógová setkání jsou velice jemné k Vašemu tělu, jóga nevyžaduje žádnou sílu, žádnou ohebnost. Pracujeme s tím, co jste v dané chvíli a to rozvíjíme. Součástí lekce jsou techniky věnované různým typům dýchání, prodloužené relaxaci, meditaci, pránájámě a speciálním cvikům pro zdravá záda. Každou lekci zahájíme úvodní relaxací, přes prohřívací cviky se postupně dostaneme k setrvání v ásánách /pozicích těla/ a zakončíme opět relaxací, meditací a pranájámickým cvikem.

Pránájámu můžeme na duchovní úrovní využít tak, že s nádechem energie (prána) pokorně příjmáme vše, co přichází, neboť sami nevíme, co je pro nás dobré. Vše co přichází, odpovídá naší duchovní úrovni, ke které jsme dospěli a je pro náš další duchovní růst důležitý zdroj ponaučení a uvědomění si potřeby na sobě pracovat. S výdechem (apána) s odevzdaností předáváme vše dobré celému světu, každé živé bytosti i zpět univerzálnímu vědomí, Bohu.

Setkání jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé, každý si míru náročnosti volí sám tím jak je schopen se v ásanách uvolnit.

Podložky i ostatní pomůcky jsou k dispozici.

 

Čas:

PONDĚLÍ    18,00 - 19,15 

ÚTERÝ       18,00 - 19,15 

STŘEDA 18,00 - 19,15 

ČTVRTEK    18,00 - 19,15 

Místo: ulice Lomená 45 v Mostě /budova Amavet a Autoškoly, bývala MŠ/

 

Na lekce je nutné se objednat, lekce jsou kapacitně omezeny. Objednání je možné přes formulář v záložce kontakty, přes email veronika@yogaja.cz či telefon 725 033 097

Pokud nebudete moci na lekci přijít, prosím o včasné zrušení formou sms či telefonicky, ať můžeme dát možnost náhradníkům. V případě neodhlášení 100% storno poplatek. Děkuji za pochopení.

 

Zamyšlení k ceně...

Cena mých služeb není za duchovní, či uzdravující energie, ty jsou zdarma. Ceny našich setkání určitou odpovědí za můj čas, za náklady, které se službou lidem mám (studium, literatura, semináře, pomůcky, kurzy, dovybavování jógovny a samozřejmě i živobytí. )

Odpovědí na čas o který jsou kráceny moje děti  a rodina se nedá finančně vyrovnat. Občas využívám i placené služby, která hlídá mé děti, přes čas jógy.

Cena – tedy peníze – jsou energií, která musí vyrovnat mnou vydávané veškeré energie. Jestli-že člověk více dává než bere, je v nerovnováze. A protože bych se ráda s vámi scházela co nejdéle, musím udržovat harmonii nejen u vás, ale i u sebe.

Člověk, který nedokáže ohodnotit práci druhých si neváží ani sám sebe. Kdo se zajímá víc o cenu, nikoliv o náplň a přínos, pak by se mohl podívat napřed na srovnání svých priorit.  Já svým vývojem došla aspoň k průměrné míře sebelásky – kterou se pak snažím inspirovat druhé.

Dělat spirituální práce zadarmo, jak by si někteří přáli (chtějí brát, ale ne dávat) je kupování si lásky. Vytváří se karmický vztah závazku mezi námi a přitom jógovými technikami se snažíme karmická pouta uvolňovat. Za vše co obdržíme bychom měli energii v určité podobě - peněz či hmoty zase vrátit. Takže pro koho je cena vysoká, lze se domluvit i na jiné formě vyrovnání energie.

V hinduistické tradici se tomuto vyrovnání říká Dakšina, ta slouží jako vyrovnání energie z naší strany. Platit za spirituální služby by nemělo být nepříjemnou povinností, ale "příležitostí" dát...a příležitost dostat mnohonásobně zpět. Dar Dakšíny zároveň transformuje naše lpění a připoutání na hmotu na kvality štědrosti, přejícnosti a soucitu.
 
Když Dakšínu nabízíte, můžete říct "Krišna Arpanamastu", což znamená "Co je Krišnovo, jemu se navrátí". Vyslovení této věty zesiluje požehnání a osvobozuje oba ( dávajícího i příjemce) od karmických následků tohoto činu.

S úctou Vaše Veronika